Spelprogram SCA-cupen 2016

Biljetter till SCA-cupen köper du här: https://www2.nortic.se/tickets/event/11244

Tisdag 30 Augusti 
19.00 Timrå IK vs Modo Hockey, Sundsvall Energi Arena

Biljettpris Tisdag
Sittplats: Vux:150kr
Ståplats: Vux:100kr
Ungdom alla under 16år fri entré (Gäller ståplats)

Onsdag 31 Augusti
19.00 Sundsvall Hockey vs Mora IK, Sundsvall Energi Arena

Biljettpris Onsdag
Sittplats: Vux:120kr
Ståplats: Vux:100kr
Ungdom alla under 16år fri entré (Gäller ståplats)

Torsdag 1 September
19.00 Sundsvall/Timrå DAM vs Modo Hockey, Sundsvall Energi Arena

Biljettpris Torsdag
Frivillig

Fredag 2 September
17.00 Sundsvall Hockey vs Modo Hockey, Sundsvall Energi Arena
20,00 Timrå IK vs Mora IK, Sundsvall Energi Arena

Biljettpris Fredag (Priset gäller båda matcherna)
Sittplats: Vux:150kr
Ståplats: Vux:100kr
Ungdom alla under 16år fri entré (Gäller ståplats)

Lördag 3 September
14.00 Mora IK vs Modo Hockey, Sundsvall Energi Arena
17,30 Sundsvall Hockey vs Timrå IK, Sundsvall Energi Arena

Biljettpris Lördag (Priset gäller båda matcherna)
Sittplats: Vux:150kr
Ståplats: Vux:100kr
Ungdom alla under 16år. fri entré (Gäller ståplats)

 

 

SCA-cupen 2015

42:a upplagan av SCA-cupen är färdigspelad. 2015 års vinnare blev Modo Hockey med bäst mål skillnad.

1:a Modo Hockey 3p.
2:a Timrå IK 3p.
3:a Sundsvall Hockey 3p.

Utmärkelser Bäste målvakt: Jonatan Bjurö, Modo Hockey.
Bäste back: Simon Fernholm. Timrå IK. 
Bäste forward: Christoffer Kjeargaard, Sundsvall Hockey.

Modo Hockey vann cupen på bättre mål skillnad.

 

SCA-cupen 2014

41:a upplagan av SCA-cupen är färdigspelad. 2014 års vinnare blev Modo.

1:a Modo 3p.
2:a Timrå 2p.
3:a Sundsvall 1p.

Utmärkelser
Bäste målvakt: Adam Reideborn, Modo.
Bäste back: Tommy Enström, Sundsvall.
Bäste forward: Daniel Öhrn, Timrå.

 

 

2013 års SCA cupen.
Den 40:e SCA cupen är spelad och segrade gjorde MoDo Hockey, två blev Leksand, trea Timrå och på fjärde plats kom Sundsvall Hockey.

Resultat:
Timrå-MoDo 1-4, 1701 åskådare
Sundsvall-Leksand  2-5, 1288 åskådare
Sundsvall-MoDo 3-6, 1222 åskådare
Timrå-Leksand 2-4, 1855 åskådare
Leksand-MoDo 0-4, 1089 åskådare
Sundsvall-Timrå 0-2, 2255 åskådare

Bäste målvakt: Anton Forsberg, MoDo
Bäste försvarare: Patrik Hersley, Leksand
Bästa anfallare: Christopher Bengtsson, MoDo

Så spelades den 40:e SCA cupen.

Onsdag 28 augusti
19.00 Timrå IK–MoDo Hockey, E.ON Arena

Torsdag 29 augusti
19.00 Sundsvall Hockey–Leksands IF, Gärdehov

Fredag 30 augusti
17.00 Sundsvall Hockey–MoDo Hockey, Gärdehov
20.00 Timrå IK–Leksands IF, Gärdehov

Lördag 31 augusti
13.30 Leksands IF–MoDo Hockey, Gärdehov
17.00 Sundsvall Hockey–Timrå IK, Gärdehov

2012 års SCA cup
Den 39:e SCA cupen är spelad och segrade gjorde MoDo Hockey, två blev Timrå, trea AIK och på fjärde plats kom Sundsvall Hockey.

Resultat:
Timrå-MoDo 1-2, 3489 åskådare
Sundsvall-AIK 0-2, 1055 åskådare
Sundsvall-MoDo 3-3, 1258 åskådare
Timrå-AIK 3-2, 2113 åskådare
AIK-MoDo 1-4, 1013 åskådare
Sundsvall-Timrå 0-5 2423 åskådare

Bäste målvakt: Daniel Larsson, AIK
Bäste försvarare: Tommy Stenqvist, Timrå IK
Bästa anfallare: Ladislav Nagy MoDo
 

Så spelades den 39:e SCA cupen.

Spelprogram

Onsdag 22 augusti
19.00 Timrå IK–MoDo Hockey, E.ON Arena

Torsdag 30 augusti
19.00 Sundsvall Hockey–AIK, Gärdehov

Fredag 31 augusti
17.00 Sundsvall Hockey–MoDo Hockey, Gärdehov
20.00 Timrå IK–AIK, Gärdehov

Lördag 1 september
13.30 AIK–MoDo Hockey, Gärdehov
17.00 Sundsvall Hockey–Timrå IK, Gärdehov

2011 års SCA cup
Den 38:e SCA cupen är spelad och segrade gjorde Timrå IK, två blev Brynäs, tre MoDo och på fjärde plats kom Sundsvall Hockey.

Resultat:
Timrå-MoDo 3-2, 4317 åskådare
Sundsvall-Brynäs 3-6, 1412 åskådare
Sundsvall-MoDo 0-2, 1455 åskådare
Timrå-Brynäs 3-1, 2112 åskådare
Brynäs-MoDo 5-3, 1055 åskådare
Sundsvall-Timrå 1-4 2500 åskådare

Bäste målvakt: Joakim Lundström, Timrå IK

Bäste försvarare: Simon Bertilsson, Brynäs IF

Bästa anfallare: Petr Vampola, Timrå IK

Så spelades den 38:e SCA cupen.

Spelprogram

Onsdag 31 augusti
19.00 Timrå IK–MoDo Hockey, E.ON Arena

Torsdag 1 september
19.00 Sundsvall Hockey–Brynäs IF, Gärdehov

Fredag 2 september
17.00 Sundsvall Hockey–MoDo Hockey, Gärdehov
20.00 Timrå IK–Brynäs IF, Gärdehov

Lördag 3 september
13.30 Brynäs IF–MoDo Hockey, Gärdehov
17.00 Sundsvall Hockey–Timrå IK, Gärdehov

Resultat:
Timrå-MoDo 4-2
Sundsvall-Brynäs 2-5
Sundsvall-MoDo 0-1
Brynäs-Timrå 3-3
Brynäs-MoDo 4-1
Sundsvall-Timrå 2-4

Bäste målvakt: Niklas Dahlberg, MoDo.

Bäste försvarare: Sebastian Eriksson, Timrå.

Bästa anfallare: Sebastian Lauritzen, Brynäs.

Så spelades den 37:e SCA cupen.

Onsdag 1 september
19.00 Timrå IK–MoDo Hockey (E.ON Arena)
Torsdag 2 september
19.00 Sundsvall Hockey–Brynäs IF (Gärdehov)

Fredag 3 september
17.00 Sundsvall Hockey–MoDo Hockey (Gärdehov)
20.00 Timrå IK–Brynäs IF (Gärdehov)

Lördag 4 september
13.30 Brynäs IF–MoDo Hockey (Gärdehov)
17.00 Sundsvall Hockey–Timrå IK (Gärdehov)

Placering 2009 års SCA-cup:
Den 36:e upplagan av SCA-cupen är avslutad och årets segrare blev Timrå IK

1:a Timrå        7p
2:a MoDo        6p
3:a Brynäs      3p
4:a Sundsvall   1p

Resultat:
Timrå-MoDo 5-2
Sundsvall-Brynäs 3-5
Sundsvall-MoDo 0-1
Brynäs-Timrå 1-4
MoDo-Brynäs 3-2
Sundsvall-Timrå 1-1

Bäste målvakt: Joakim Lundström, Sundsvall.

Bäste försvarare: Stefan Andersson, Sundsvall.

Bästa anfallare: Daniel Corso, Timrå.
 
Så spelades SCA-cupen 2009.

Onsdag 2 september
19.00 Timrå IK–MoDo Hockey (E.ON Arena)

Torsdag 3 september
19.00 Sundsvall Hockey–Brynäs IF (Gärdehov)

Fredag 4 september
17.00 Sundsvall Hockey–MoDo Hockey (Gärdehov)
20.00 Timrå IK–Brynäs IF (Gärdehov)

Lördag 5 september
13.30 Brynäs IF–MoDo Hockey (Gärdehov)
17.00 Sundsvall Hockey–Timrå IK (Gärdehov)

 
 

Placering 2008 års SCA-cup:
Den 35:e upplagan av SCA-cupen är avslutad och årets segrare blev Timrå IK
Totalt besökte 10 507 åskådare SCA cupen.
 
Tabell:
1) Timrå         6p
2) Brynäs       6p
3) MoDo         3p
4) Sundsvall    3p
 
Resultat:
Timrå IK – MODO Hockey  4 – 0  ( 2-0, 1-0, 1-0 )  publik 3012
IF Sundsvall Hockey – Brynäs IF  0 – 2  ( 0-1, 0-0, 0-1 )  publik 876
IF Sundsvall Hockey – MODO Hockey  3 – 6  ( 1-0, 0-4, 2-2 )  publik 802
Timrå IK – Brynäs IF  2 – 1  ( 0-1, 1-0, 1-0)  publik 2490
Brynäs IF – MODO Hockey  2 – 1  ( 0-1, 1-0, 1-0 )  publik 537
IF Sundsvall Hockey – Timrå IK  3 – 0  ( 1-0, 2-0, 0-0 )  publik 2790  
 
 
Bäste målvakt: Joakim Lundström, Sundsvall.
Bäste försvarare: Mikko Lehtonen, Timrå.
Bäste anfallare: Niklas Bröms, Sundsvall.
 
 
Så spelades 2008 års SCA Cup.
Onsdag 3 sepetember
19.00 Timrå IK–MoDo Hockey, E.ON Arena
Torsdag 4 september
19.00 Sundsvall Hockey–Brynäs IF, Gärdehov
Fredag 5 sepetember
17.00 Sundsvall Hockey–MoDo Hockey, Gärdehov
20.00 Timrå IK–Brynäs IF, Gärdehov
Lördag 6 september
13.30 Brynäs IF–MoDo Hockey, Gärdehov
17.00 Sundsvall Hockey–Timrå IK, Gärdehov
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Placering 2006 års SCA-cup:
 
Den 33:e upplagan av SCA-cupen är avslutad och årets segrare blev Brynäs IF.
1: Brynäs IF               6poäng
2: Timrå IK                5poäng
3: Mora IK                 4poäng
4: Sundsvall Hockey    1poäng
 
De individuella utmärkelserna gick till
 
Målvakt: Joakim Lundström, Sundsvall.
Back: Tommy Sjödin, Brynäs.
Forward: Alexander Larsson, Sundsvall.
 
 
Placering 2005 års SCA-cup:
 
1. Timrå
2. Sundsvall
3. Mora
4. Brynäs
 
Bäste Målvakt: Mika Oksa, Timrå.
Bäste Back: Mathias Svedberg, Sundsvall.Bäste Forward: Teemu Elomo, Mora.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail